Dogecoin Nedir, Dogecoin Nasıl Alınır?

Günümüzde kripto para birimlerinin özellikle bitcoinin son günlerde hızlı yükselişi nedeni ile birçok insan bu tür sanal para birimlerine gözünü dikmiş durumda. Her ne kadar bitcoin iyi bir ivme yakalamış görünse de bunun yanında farklı alt coinler de hızlı bir yükseliş gösteriyor. Alt coinlerden Dogecoin de özellikle Elon Musk’ın tweetleri sonrası hızlı bir yükseliş sergiledi. Bu hızlı yükseliş nedeni ile dogecoin yatırımcısına güzel paralar kazandırdı. Dogecoin diğer para birimlerine göre şaka amaçlı olarak üretilse de işin şaka tarafı bir yana artık önemli bir yatırım aracı olarak meydana çıkmış durumda.


Dogecoin Nedir?

Billy Markus tarafından ortaya atılan dogecoin, özellikle simgesi ile ön plana çıkıyor. Bir Japon köpeğinden esinlenerek ortaya çıkarılan bu para birimi, temelde çok çok küçük işlemler yapabilmek için üretilmiş ve şaka amaçlı üretilmiş bir para birimidir.

İlk aşamada üretildiğinde 100 milyar ile sınırlı olacağı ifade edilen bu para birimi, sonradan yapılan değişiklik ile birlikte sınırsız olmuştur. Yani bitcoin’in aksine bu para biriminin arz edilecek miktarı sınırsız oluyor. Aynı zamanda bu para birimi litecoin tabanlı bir para birimi olarak tercih edilmiştir. İlk çıkan alt coinlerden birisi olarak uzun müddet yerinde sayan bu para birimi, özellikle son haftalarda hızlı bir yükseliş trendi yakalamış durumda.

Dogecoin Nasıl Alınır?

Dogecoin alabilmek için kullanılan çeşitli yöntemler bulunuyor. Bu yöntemler genellikle coin borsalarından işlem yapmak üzerine odaklanıyor. Günümüzde dünya çapında işlem yapmaya imkân tanıyan birçok farklı coin borsası bulunuyor. Bunlardan en bilineni binance olarak öne çıkıyor. Günümüzde Binance dışında kulllanılan Btctürk, Paribu gibi yerli bitcoin ve alt coin borsaları da bulunuyor.

Bu tür borsalardan hesap açarak ve para göndererek dogecoin almak mümkün olabiliyor. Temelde dogecoin almak için öncelikle bir cüzdan hesabı açmak gerekebiliyor. Fakat bu tür borsalarda hesap açtığınızda otomatik olarak dogecoin hesabı sizlere tanımlanıyor. Bu şekilde kolayca dogecoin alabiliyorsunuz.

Dogecoin İçin Nasıl Hesap Açılır?

Dogecoin hesabı açmak için bilinen başta olmak üzere binance, paribu ve btctürk gibi siteler öne çıkıyor. İlk olarak bu tür sitelere giriş yaparak hesap açabilirsiniz. Daha sonra bu hesaplarda kimlik bilgilerimizin doğrulanması gerekiyor. Kimlik bilgilerini doğruladıktan sonra ise hesaba para yüklemeniz gerekiyor.

Hesabınıza bakiye yükledikten sonra piyasalar kısmından Dogecoin’i bularak işlem yapabilirsiniz. Aynı zamanda bu para biriminin satın alınması ile hesabınıza Dogecoin yükleyebilirsiniz. Hesabınızda bulunan bu sanal parayı tekrardan bozdurmak için öncelikle aynı hesap üzerinden bozdurma işlemi yapmanız yeterlidir.

Kimlik Doğrulama Nasıl Yapılıyor?

Bu tür borsalarda işlem yapabilmek için yerli ya da yabancı olmadan tüm borsalar kimlik doğrulaması istiyor. Bu nedenle de çeşitli yöntemler öne çıkıyor. Bu yöntemlerden birisi genellikle kimlik fotoğrafının kişinin kendi fotoğrafı ile gönderilmesi şeklinde oluyor. Aynı zamanda bu tür kimlik doğrulaması için geçerli bir sürücü ehliyet belgesi de yerine geçiyor.

Kimlik doğrulama aşaması bazen birkaç saat içerisinde sonuçlanabiliyor. Bu şekilde borsa kurucuları, hesap açan kişinin gerçek bir kişi olduğuna kanaat getirmiş oluyorlar. Bunun dışında girişlerde çift kimlik doğrulaması da yine güvenlik amacı ile kullanılan yöntemler arasında yer alıyor. Bu şekilde hesabın çalınması durumunda hesap üzerinden işlem yapılmasının kısıtlanması mümkün oluyor.

Dogecoin Hangi Borsalarda Var

Dogecoin ile işlem yapılacak birçok farklı site bulunuyor. Bu siteleri sıralamak mümkün. Binance, paribu, btctürk en popüler dogecoin satış siteleridir. Bunun yanında bu tür işlemler için hizmet veren bir yığın borsa bulunuyor.

İşlem yapacağınız borsanın güvenli olması amacı ile bilindik sitelerden hizmet alabilirsiniz. Bu sayede paranızın daha güvenli ortamlarda saklanması mümkün olabiliyor. Özellikle binance, bitcoin ve altcoin borsası olarak tercih edilmektedir. Bu borsada yüzlerce farklı altcoin listelenebiliyor. Bu borsa ile işlemlerin hızlı ve güvenli bir şekilde yerine getirilmesi mümkün olabiliyor.

1- Binance Nasıl Kullanılır

Dünyanın en büyük kripto para borsası olan binance işlem yapabilmek için hesap açmak ve hesabı doğrulamak yeterli oluyor. Ülkemizde sıkça kullanılan binance, mobil uygulama olarak da hizmet veriyor. Ülkemizde sunulan binance tr ile binance yerel bir platform olarak da hizmet sunuyor.

Bu borsaya doğrudan banka hesabı üzerinden para gönderebilmek mümkün oluyor. Bu site aynı zamanda Türk Lirası ile işlem yapabilmeye de imkân tanıyor. Güvenilir olduğu için de birçok insan bu siteyi ve bu borsayı kullanmayı tercih ediyor. Kısa bekleme süreleri nedeni ile de özellikle tercih ediliyor.

2- Paribu Nasıl Kullanılır

Paribu borsası yabancı kökenlerin dışında ülkemizde de kurulan çeşitli borsalar aracılığı ile de dogecoin işlemi yapabilmek mümkün olabiliyor. Bu sitelerden birisi olan Paribu son yıllarda müşteriler tarafından beğeni ile karşılanıyor. Günlük işlem hacmi olarak paribu, 1 milyar dolara yaklaşan işlem hacimleri ile hizmet veriyor. 2017 yılından bu yana güvenle hizmet veren bu site ile siz de işlemlerinizi hızlı bir şekilde yerine getirebilirsiniz.

Paribu 1,5 Milyondan fazla kullanıcıya ulaşan kripto para uygulamaları arasında yerini almış bulunuyor.

Bazı sitelerin aksine bekleme süreleri daha kısa olan ve hızlı alış satış yapabilmeye imkan tanıyan Paribu ile güvenle işlemlerinizi yerine getirebilirsiniz. 

3- BtcTurk Nasıl Kullanılır

Bir diğer bitcoin ve alt coin sitesi olarak öne çıkan yerel borsa BtcTürk’dür. Sorunsuz olarak tüm kripto paraları alıp satabilmenize imkan tanıyor.

Aynı zamanda bu site ile hızlı, güvenli ve sorunsuz işlem yapabiliyorsunuz. BtcTürk sitesi de yine binance gibi çok sayıda farklı kripto para birimini sistemi üzerinden sizlere sunuyor.

Türkiye’nin en eski bitcoin alım satım sitesi olarak öne çıkmaktadır. Türkiye'nin ilk dünya'nın 4. sırasında yer aldığı biliniyor.

Dogecoin Yorum

Dogecoin para birimi son zamanlarda Elon Musk tarafından atılan tweetlere paralel olarak yükseliş göstermektedir. Son günlerde hızlı bir yükseliş göstererek yüzde yüzden fazla para kazandırdı. Son dönemde bu nedenle birçok kullanıcı bu para birimine yüksek bir ilgi gösteriyor.

Bu para biriminin nereye kadar yükseleceği hakkında bilgiler kesin değil. Bunun yanında bitcoin ve diğer alt coinlere olan ilginin geçici olmadığı da ortaya çıkmış durumda. Genelde iki ileri bir geri şeklinde ilerleyen fiyatlar aynı zamanda düzenli olarak artış anlamına geliyor.

Sabırlı ve uzun vadeli yatırımcıların bu koinlerden iyi para kazanması sürpriz olmasa gerekiyor. Bu nedenle günümüzde yoğun bir nüfus bu tür işlemleri yerine getiriyor.


Tüm Yorumlar (0)