Binance Nedir? Binance Para Yatırma

Paranın özgürleşmesini ve daha hızlı kazanç elde etmek isteyen kullanıcılar kripto paralara oldukça ilgi göstermektedir. Kripto paralar da her geçen gün hayatımıza fazlasıyla dâhil olmaktadır. Kripto para piyasasında çok çeşitli kripto para birimleri yer almaktadır.


Binance Nedir?

İnsanların farklı kripto paralara ilgisi, araştırmaya ve öğrenmeye harcadığı zaman artmaktadır. Borsada ne kadar farklı çeşitli para birimi olursa bunun takibi ve bu borsada işlem bir o kadar zorlaşmaktadır. Binance, çeşitli kripto para birimlerinin ticareti için kurulmuş kripto para borsasıdır.

Peki, daha basit tabirle Binance nedir? Binance, kripto paranın tüm dünyaya yayılmasını öncülük eden altyapı sağlayıcısı olarak da tarif edilebilir. Binance işlem hacmi büyülüğü baz alındığında dünyanın en büyük kripto para borsasıdır. 44 yaşında bir Çinli olan ve trading yazılımcısı Changpeng Zhao tarafından 2017 yılında kurulmuştur.

Binance Para Yatırma

Binance’ye para yatırmak için hesabınıza giriş yaptıktan sonra sayfanın üst kısmındaki “Kripto Al TRY” seçeneğine tıklamanız gerekir. Daha sonra menüdeki “TRY yatır” sekmesini işaretlemeniz gerekmektedir. Böylece Binance para yatırma menüsüne ulaşabilirsiniz.

Binance hesabınıza Türk Lirası yatırabilmenize imkân tanımaktadır. Kredi kartı bilgileri, Papara, Paribu gibi hizmetleri ile hesap bakiyenizi yönlendirebilirsiniz. Papara ile 7 gün 24 saat para yatırma işlemi yapabilirsiniz. Transfer komisyonu %1 işlem limiti 1 Türk Lirası, maksimum işlem limiti 200 Türk Lirası olarak belirlenmiştir.

Binance Para Çekme

Binance hesabınızdaki Türk Lirasını 7 gün 24 saat yine para yatırma hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Hesabınızdaki “cüzdan” sekmesine tıklayıp oradan çıkan menüde ise “spot cüzdan (yatırma & çekme)” seçeneğini işaretlemelisiniz. Bu adımdan açılan sonra menüsünün sağ üst kısımda bulunan “para çekme” seçeneğini işaretleyerek para çekme ekranına ulaşabilirsiniz.

Binance hesabınızdan para çekebileceğiniz bu adımda “Papara işlem bakiyesi” seçeneği otomatik olarak işaretlidir. Para çekme işlemi tamamlanmadan önce sizden alınacak işlem masrafı ve alacağınız net tutar ekranda görünecektir. Binance para çekme işlemleri burada anlatıldığı gibi oldukça pratiktir.

Binance Komisyon

Binance hesabınız para yatırmak için herhangi bir komisyon alınmamaktadır. Para çekme işlemleri için sizden dinamik piyasaya göre belirlenen komisyonlar alınır. Binance borsasında alım satım için de eğer Binance Coin kullanmıyorsanız her alış satış işlemi sizden sabit %0,1 komisyon alınır. Bu komisyonları Binance Coin ile öderseniz indirim şansınız olacaktır.

Örneğin hesabınızda Binance Coin varsa alım satım işlemlerinin komisyonları otomatik olarak hesabınızdan düşülecektir. Eğer aylık yaptığınız işlemlerin hacmi 50 Bitcoinden küçük vise VIP 0 tip komisyon oranlarına tabi olduğunuz anlamına gelir. Bu da standart hesaplar gibi %0,1 komisyon ödediğiniz anlamına gelir. Binance komisyon oranlarını düşürmek için hesabınızda 50 Binance Coin tutabilirsiniz.

Binance Stop Limit

Stop Limit emri Binance borsası ortamında görebileceğiniz üç emir tipinden bir tanesidir. Binance stop limit emrini anlayabilmenin en kolay yolu bu limitleri stop fiyatı limit fiyatı olarak iki başlığa ayırmaktır. Stop limit tabiri en basit anlatımla bir limit emrini uygulamaya koyan fiyata verilen isimdir. Limit fiyatı ise bu emrin uygulamaya koyulduğu belirli fiyattır. Bu işlemin bir diğer anlamı bir defa stop fiyatına ulaşıldığında verdiğiniz limit emrinin anında emir defterinize işleneceği anlamına gelir. Stop limit emirleri risk yönetiminizi sağlar önemli kayıplara uğramamanız adına bu emirleri kullanmanız önerilir.

Binance Nasıl Kullanılır?

Binance nasıl kullanılır sorusunun yanıtı ise birçok yeni yatırımcı tarafından merak edilen bir konudur. Binance’den Bitcoin veya altcoin alış ve satış işlemleri yapabilmek için Binance giriş yapmanız gerekir. Üyelik sonrası hesabınıza para yatırmak için Papara veya diğer hizmetleri kullanabilirsiniz.

Özellikle Papara ile işlem yapılacaksa havale yapılan hesap ile Binance hesap sahibi aynı kişi olmalıdır. Daha önce forex veya hisse senedi alış veya satış işlemi yaptıysanız Binance kullanımı da sizin için oldukça kolay olacaktır. Alış veya satış işlemi yapmak istediğiniz kripto paraların alıcı ve satıcı fiyatları takas ekranından listelenir. Takas fiyatlarının defterde dengeye geldiği fiyat ise spot fiyat olarak belirlenir. Alış satış emri vererek kripto para ticareti yapabilirsiniz.

Dünyanın en büyük işlem hacmine sahip kripto para borsası Binance üzerinden yaptığınız işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Hemen hemen her türlü kripto parayı ve alt coinleri her an her saniye alıp satabilirsiniz. Binance kripto para borsasının bir başka büyük artısı ise güvenilirlik olmuştur.

Binance, borsasında listeleyeceği tüm alt coinleri özenle seçmekte ve bu alt coinlerin güvenilirliğini öncelikle kendisi onaylamaktadır. Bu işlemlerin amacı ise tabi ki Binance borsasında işlem yapan yatırımcıların dolandırılmasının önüne geçmektir. Binance kullanıcılarının kişisel verilerinin korunması ve hesap güvenlikleri için ciddi mesai harcamaktadır. Geçmiş yıllarda meydana gelen birkaç güvenlik açığı ve sanal saldırı olayında hiçbir kullanıcısını mağdur etmemiş tüm zararı Binance olarak kendisi karşılamıştır.


Tüm Yorumlar (0)